0%

OKOLICE I ATRAKCJE

Cisna atrakcje w okolicy

Cisna garść historii

Pierwsze ślady osadnictwa ludzi w naszych okolicach pochodzą z czasów państwa rzymskiego ściśle z pierwszej połowy II w. naszej ery. Są to dwa denary cesarza rzymskiego Hadriana (panował on od 117 do135 roku naszej ery) znalezione na terenie Cisnej. Znalezione monety świadczą, że już w tym czasie na terenie Cisnej istnieć musiała znaczna osada ludzka, którą odwiedzali i z którą handlowali kupcy rzymscy. Wyznacza więc Cisna linię „Szlaku Solnego” wiodącego przez Hoczew, dolinę Hoczewki, Cisnę, Roztoki Górne lub Solinkę do Węgier i dalej do Rzymu. Cisna była na tej drodze jednym z punktów zatrzymywania się kupców.

Pierwsze udokumentowane wiadomości o Cisnej pochodzą z „rejestru podatkowego” archiwum Skarbu Koronnego z 1552r. Wieś nazywała się wówczas Czysna a lokowana była na „prawie wołoskim”. 

Z biegiem lat zmieniała się nazwa wsi:

Kiedy została ustalona ostateczna nazwa Cisna nie udało się dotychczas stwierdzić z braku odpowiednich dokumentów pisanych. Cisna była własnością prywatną, a dotyczące jej akta poginęły w archiwach poszczególnych właścicieli.

Na początku XIX w. Cisną odwiedził Aleksander Fredro. Opisał ja później w swoim pamiętniku „Trzy po trzy”.

 W pierwszych latach XIX w. powstała w Cisnej huta żelaza. W 1890 r. rozpoczęto budowę Kolejki Wąskotorowej, która połączyła Nowy Łupków z Majdanem następnie przedłużono ją do Kalenicy, a później do Smereka.

Sprawdź aktualne informacje z Cisnej na stronie urzędu gminy

Widok na zaśnieżoną Polonine Wetlińską
Widok na krzemienne skały oraz na góry i lasy
Widok na zaśnieżone bieszczadzkie góry i lasy

Cisna i okolice – atrakcje

Widok na Poloninę Caryńską z lotu ptaka
Goryczka trojeściowa z z bliska
Bieszczadzkie lasy we mgle przy wschodzie słońca
+

Search Room

[mphb_availability_search adults='1' children='0' check_in_date='' check_out_date='' attributes='' class='"]