Pierwsze ślady osadnictwa ludzi w naszych okolicach pochodzą z czasów państwa rzymskiego ściśle z pierwszej połowy II w. naszej ery. Są to dwa denary cesarza rzymskiego Hadriana (panował on od 117 do135 roku naszej ery) znalezione na terenie Cisnej. Znalezione monety świadczą, że już w tym czasie na terenie Cisnej istnieć musiała znaczna osada ludzka, którą odwiedzali i z którą handlowali kupcy rzymscy. Wyznacza więc Cisna linię „Szlaku Solnego” wiodącego przez Hoczew, dolinę Hoczewki, Cisnę, Roztoki Górne lub Solinkę do Węgier i dalej do Rzymu. Cisna była na tej drodze jednym z punktów zatrzymywania się kupców.
Pierwsze udokumentowane wiadomości o Cisnej pochodzą z „rejestru podatkowego” archiwum Skarbu Koronnego z 1552r. Wieś nazywała się wówczas Czysna a lokowana była na „prawie wołoskim”.
Z biegiem lat zmieniała się nazwa wsi:
w roku 1567 Cziszna
w roku 1589 Cziesna
Kiedy została ustalona ostateczna nazwa Cisna nie udało się dotychczas stwierdzić z braku odpowiednich dokumentów pisanych. Cisna była własnością prywatną, a dotyczące jej akta poginęły w archiwach poszczególnych właścicieli.
Na początku XIX w. Cisną odwiedził Aleksander Fredro. Opisał ja później w swoim pamiętniku „Trzy po trzy”.
W pierwszych latach XIX w. powstała w Cisnej huta żelaza. W 1890 r. rozpoczęto budowę Kolejki Wąskotorowej, która połączyła Nowy Łupków z Majdanem następnie przedłużono ją do Kalenicy, a później do Smereka.
Cisna i okolice – atrakcje
Bieszczadzka Kolejka Wąskotorowa,
Ścieżka przyrodnicza oraz cerkiew p.w. św. Paraskewii w Łopience,
Wieża widokowa na szczycie Korbania – początek szlaku przy cerkwi w Łopience,
Leśny Zwierzyniec - Liszna,
Obelisk upamiętniający katastrofę śmigłowca 1991r. – Cisna (przy czerwonym szlaku na Okrąglik)
Strona korzysta z plików cookies. Jeśli uważasz, że wszystko jest w porządku, po prostu kliknij „Akceptuj wszystko”. Możesz również wybrać rodzaj plików cookie, które chcesz akceptować, klikając „Ustawienia”.
Przeczytaj naszą politykę prywatności